Skup się!

Zwiększ swoją produktywność!

Ciekawostki, Optymalizacja

Planujesz zadania na następny dzień. Rano wstajesz, pełen energii, z dużą motywacją do działania. Uruchamiasz komputer, sprawdzasz pocztę, aby odpisać na bieżące wiadomości. To zdanie bywa trudne, bo ilość wiadomości w skrzynce potrafi przygnieść nawet największych entuzjastów. Klikasz w klawiaturę, wysyłasz kolejne odpowiedzi, a poziom Twojej energii spada. Zarządzasz więc przerwę, ale nie wstajesz od komputera aby się rozruszać. Wchodzisz na Facebook, przeglądasz Reddit, docierasz do końca internetu na YouTube. I nim się zorientowałeś minęło kilka godzin. Czujesz się totalnie zblazowany i nieco zawiedziony sobą, bo przecież ten dzień miał mieć moc twórczą.

Możesz się wkurzać na siebie i obiecywać sobie, że jutro będzie lepiej. Ale większe prawdopodobieństwo sukcesu produktywności osiągniesz robiąc dwie rzeczy. Po pierwsze nie zaczynaj dnia od odpisywania na maile. Swój szczyt produktywności, przeznacz na zadania najważniejsze i takie, które wymagają Twojej najwyższej formy. Odpisywanie na wiadomości, lepiej pozostaw sobie na czas wczesnego popołudnia, na przykład po obiedzie. Drugą sprawą jest zadbanie o warunki do pracy w skupieniu. Można osiągnąć to na kilka sposobów, ale ja dziś opowiem Ci o narzędziu przeznaczonym do zwiększania produktywności, dzięki ograniczeniu rozpraszaczy.

Narzędzie, o którym będzie mowa jest wtyczką dla przeglądarki Chrome. Jeśli nie korzystasz z tej technologii, nic nie stoi na przeszkodzie abyś poszukał odpowiednika rozszerzenia, który będzie spełniał podobne funkcje opisane poniżej. Do rzeczy: StayFocused to bezpłatny dodatek do przeglądarki, który śledzi czas spędzany na popularnych witrynach rozrywkowych, których konstrukcja w zamyśle ma pochłaniać uwagę użytkowników i możliwie wydłużać czas ich przebywania na stronie. Internet zapewnia ogromną liczbę rozrywek i  drastycznie zmniejsza ogólną wydajność, nas jako pracowników. Jednym ze sposobów walki z tym problemem jest StayFocused, aplikacja, która ogranicza dostęp do niektórych witryn, kontrolując długość czasu jaki na nich spędzamy.

Głównym celem aplikacji jest powstrzymanie użytkownika przed marnowaniem cennych godzin pracy, poprzez ograniczenie częstotliwości odwiedzania i skróceniu czasu dostępu do określonych stron. Po osiągnięciu określonego limitu czasu, użytkownik nie może uzyskać dostępu do wybranych wcześniej witryn przez resztę dnia. Co bardzo istotne, to jakie witryny uznamy za groźne dla naszej produktywności, określamy samodzielnie. W tym celu tworzymy listę stron, które chcemy włączyć jako blokowane, po określonym czasie. Jako użytkownik aplikacji, możesz również stworzyć listę witryn dozwolonych.

Konfiguracja tego rozszerzenia jest dość łatwa, nawet bez zaplecza technicznego lub działu IT, i działa na komputerach stacjonarnych, laptopach i urządzeniach mobilnych. Aby rozpocząć, przejdź do Chrome Web Store i kliknij przycisk „Dodaj do Chrome”. Po zainstalowaniu istnieje kilka opcji w menu ustawień. Dostęp do StayFocused można uzyskać z poziomu samej witryny aplikacji lub klikając ikonę zegara po prawej stronie ekranu, obok paska adresu. Istotną cechą rozszerzenia jest synchronizacja między wszystkimi urządzeniami. Jest to przydatna opcja dla spryciarzy, którzy podczas siedzenia przy komputerze, chcieliby obejść system, wyciągając tablet lub telefon. Można ustawić dni aktywne – wyłączanie aplikacji w weekendy – i godziny aktywne, tj. 8-5, które blokują witryny tylko w godzinach pracy. Maksymalny czas dozwolony w zablokowanych witrynach zostanie zastosowany do wszystkich zablokowanych witryn. Opcja codziennego resetowania powoduje ponowne uruchomienie dziennego dozwolonego czasu w tych ograniczonych witrynach.

  • Do dzieła!