Zmiana urzędu skarbowego

Odejdź szczęśliwy
Nie zawsze jesteśmy zadowoleni z usług urzędu skarbowego, w którym rozliczamy swoje podatki. Rzetelność usług jest ważna, zwłaszcza gdy prowadzimy firmę i wiemy, że sumiennie prowadzona rachunkowość jest czymś kluczowym. Jeśli więc zauważymy, że nasz US jest zbyt opresyjny, mamy możliwość spakowania manatek i przeniesienia naszej działalności. Zmiana właściwości urzędu skarbowego jest możliwa (a w zasadzie obowiązkowa), gdy zmieniamy adres siedziby firmy. Tak jest również w sytuacji, gdy wynajmujemy e-biuro, co jest szybkim sposobem na uwolnienie się od sabotującego naszą działalność urzędu.

Właściwość urzędu skarbowego – co to znaczy?

Gdy podpisujemy umowę o pracę, zakładamy działalność gospodarczą czy podejmujemy się wykonania jakiegoś dzieła, musimy podać nazwę urzędu skarbowego właściwego dla nas. Ale co oznacza właściwość US i co decyduje o tym, że dany urząd jest dla nas właściwy? Otóż pojęcie właściwości odnosi się do adresu, z którym związany jest podatnik. Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą lub podpisujemy umowę jako osoba fizyczna, takim adresem jest najczęściej miejsce zamieszkania. W przypadku spółek prawa handlowego właściwym urzędem skarbowym jest ten, któremu podlega adres siedziby spółki. Kwestię tę reguluje art. 17 obowiązującej ordynacji podatkowej.

I Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście – najlepszy wybór

Jeśli zdecydujemy się przenieść miejsce wykonywania naszej działalności, dobrze jest się zastanowić, jaki adres będzie dla nas najkorzystniejszy. Być może najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie ulicy, dla której właściwy jest Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście. Poniżej podajemy kilka informacji na temat tego urzędu, które z pewnością ułatwią tę decyzję.

Jakie ulice podlegają I US Warszawa-Śródmieście?

Jeśli zabieramy się za rozliczenie podatkowe po raz pierwszy, możemy nie wiedzieć, który urząd skarbowy jest właściwy dla naszego adresu. Takie problemy mogą mieć również ci, którzy zmieniają miejsce zamieszkania lub ci, którzy chcą zarejestrować nową siedzibę spółki. Na szczęście na oficjalnej stronie internetowej Izby Administracji Skarbowej w Warszawie możemy sprawdzić, jakie ulice podlegają pod konkretny urząd skarbowy. Do dyspozycji mamy także osobne listy dla poszczególnych urzędów, w tym dla I US Warszawa-Śródmieście.

Jak zmienić urząd skarbowy i dlaczego I US Warszawa-Śródmieście?

W przypadku zmiany siedziby firmy lub wynajęcia wirtualnego biura z powodu chęci zmiany US, to warto rozejrzeć się za adresem podlegającym Pierwszemu Urzędowi Skarbowemu Warszawa-Śródmieście. Pod jakimi względami urząd ten jest lepszy od innych? Zwróćmy uwagę na to, jak wiele firm jest w nim zarejestrowanych. W samym październiku 2020 r. na warszawskim Śródmieściu zarejestrowano 255 spółek z o. o. i 4 spółki akcyjne. Dla porównania – w (całym) województwie dolnośląskim w tym samym okresie zarejestrowano ich kolejno 309 i 2. Takie zestawienie wypada dość ciekawie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w dolnośląskim funkcjonują 34 urzędy skarbowe, a w Śródmieściu Warszawy jedynie 3. Małe urzędy skarbowe często mają problemy ze spełnianiem kluczowych wskaźników efektywności (KPI), co może przekładać się na wysoką liczbę kontroli i wystawionych mandatów. Z kolei US Warszawa-Śródmieście ze względu na pokaźną liczbę zarejestrowanych spółek nie musi uciekać się do desperackich środków, aby poprawić swoje standardy. Dzięki temu przedsiębiorcy nie muszą przejmować się niepotrzebnym nękaniem ze strony urzędników.

Uczciwość przede wszystkim – zmiana urzędu skarbowego

Mniejsza szansa na niezapowiedziane kontrole i mandaty nie oznacza wcale, że śródmiejscy urzędnicy są obojętni na wykroczenia i wszelkie nieuczciwe praktyki. Warto pamiętać, że tak duży urząd ma za sobą duże doświadczenie w wykrywaniu przestępstw podatkowych. Pracownicy US Warszawa-Śródmieście rozpatrywali o wiele więcej przypadków niż dzieje się to w mniejszych urzędach, co oznacza, że nieuczciwi przedsiębiorcy nie mają w nim czego szukać.

Jak zmienić urząd skarbowy – osoba fizyczna oraz przedsiębiorstwo

Skoro właściwość urzędu skarbowego zależna jest od adresu siedziby, to sposób na przeniesienie się do innego US jest oczywisty. Jak zmienić urząd skarbowy? Osoba fizyczna przede wszystkim musi przenieść się do innego lokalu i wypełnić odpowiednie formalności. A jak zmienić urząd skarbowy w przypadku firmy? Czy wystarczy skorzystanie z usług wirtualnego biura i czy jest to takie proste jak się wydaje?

Zmiana urzędu skarbowego – osoba fizyczna oraz przedsiębiorcy

Zmiana urzędu skarbowego: osoba fizyczna może jej dokonać składając odpowiedni wniosek osobiście, drogą pocztową lub elektronicznie. Czasem bywa jednak tak, że również spółka zmienia swoją siedzibę. Powody tego mogą być różne, np. okolica, która nie daje firmie szans na prosperowanie, lub odcina ją od elementów miejskiej infrastruktury ważnych dla danej branży. Innym powodem może być wielkość lokalu, która staje się problemem, gdy spółka się rozwija i jej zarząd uświadamia sobie, że potrzebuje większej liczby pomieszczeń. Niezależnie od tego, dlaczego firma zmienia swoją siedzibę, wiążę się z tym kilka niezbędnych formalności. Nie wystarczy po prostu przenieść się do innego lokalu. Fundacja też podlega pod Urząd Skarbowy i zmiana jej przynależności opisana jest w artykule „Zmiana adresu Fundacji”.

Nowa siedziba firmy – sp. z o.o.

Jeśli prowadzimy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, niezbędne będzie przejście kilku etapów. Przede wszystkim, każdą taką zmianę musimy zgłosić do KRS, a następnie ta informacja wpływa automatycznie do urzędu skarbowego. Niestety to jeszcze nie koniec, bo KRS wszystkiego za nas nie załatwi. Wizyta w urzędzie skarbowym będzie jednak konieczna, a co konkretnie musimy tam załatwić? Przede wszystkim chodzi o takie dane, których wpis do KRS nie obejmuje. W grę wchodzą takie informacje jak miejsce prowadzenia poszczególnych form działalności czy miejsce przechowywania dokumentacji księgowej. Wszystkie te informacje zgłaszamy poprzez wypełnienie formularza NIP-8, który możemy pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów, lub dostać w urzędzie w wersji papierowej. Kiedy się składa NIP-8? Na wypełnienie i dostarczenie tego formularza mamy czas do 7 dni od momentu zarejestrowania nowej siedziby przez KRS. Warto też zwrócić uwagę, czy zmieniamy siedzibę, czy adres naszej spółki. Różnice z tym związane opisane w artykule zmiana adresu spółki, przeprowadzka krok po kroku.

Zmiana urzędu skarbowego – jednoosobowa działalność gospodarcza

Co jeżeli sami prowadzimy DG? W przypadku, gdy sami jesteśmy sobie sterem, żaglem i okrętem, większość formalności jest dla nas dużo prostsza. Tak jest i tym razem, gdyż wymaga się od nas jedynie złożenia wniosku o zmianę danych w naszym wpisie do CEIDG. Dobrą wiadomością jest brak opłat, ale pamiętajmy, że zmianę miejsca prowadzenia DG musimy zgłosić w ciągu 7 dni. Nie musimy wtedy dodatkowo zgłaszać się do urzędu skarbowego ani ZUS-u, gdyż naniesione przez nas zmiany trafiają tam automatycznie. Ważne jest jednak, aby zaktualizować formularz VAT-R w sytuacji, gdy nasze nowe biuro podlega innemu urzędowi skarbowego.

Jednoosobowa działalność gospodarcza a osoba fizyczna

Aby nie natknąć się na minę, warto pamiętać, że siedziba prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest równoznaczna z miejscem zamieszkania osoby fizycznej. Jeśli taki przedsiębiorca się przeprowadza, ale nie ma potrzeby zmieniania lokalu, widniejącego w rejestrze jako miejsce jego pracy, to taka osoba musi przejść przez osobne procedury. Zmiana urzędu skarbowego dla osoby nieprowadzącej DG odbywa się poprzez wypełnienie formularza ZAP-3, a o zmianie trzeba poinformować w ciągu roku. Jeśli jednak zmiana następuje w trakcie roku, wystarczy, że powiadomimy o niej w części B formularza PIT-37.

Wirtualne biuro – na czym polega?

Wiemy, że zmiana urzędu skarbowego łączy się ze zmianą siedziby spółki. Ale czy to oznacza, że musimy koniecznie pakować walizki i dosłownie przenosić się do innego lokalu? Na szczęście nie, a z pomocą przychodzą nam tzw. wirtualne biura. Nie musi to wcale oznaczać wykorzystywania luk prawnych ani robienia niczego „na lewo”. Wręcz przeciwnie, takie wirtualne biuro jest czymś, co naprawdę istnieje w przestrzeni fizycznej i jest lokalem zarejestrowanym zgodnie z prawem. Działalność wirtualnych biur została opisana ustawą i podlega podobnej kontroli jak działalność biur rachunkowych lub banków. Gdy już decydujemy się na skorzystanie z wirtualnego biura, nasze przedsiębiorstwo zyskuje całkowicie nowy adres, co oczywiście wiąże się z właściwością urzędu skarbowego.

Wirtualne biuro – czy warto z niego korzystać?

E-biuro jest świetną alternatywą, jeśli zależy nam na zmianie urzędu skarbowego, ale nie czujemy konieczności zmiany lokalu. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Nasza wirtualna siedziba może z powodzeniem pełnić funkcję adresu do korespondencji, gdyż wszystkie przesyłki są natychmiastowo do nas przekierowywane. Nie musimy więc tracić czasu na osobistą wizytę w celu odebrania poczty. Nowy adres możemy spokojnie wstawić do naszej wizytówki i wszelkich materiałów promujących naszą działalność.