kredyt hipoteczny

Zatrudnić siebie we własnej spółce i wziąć kredyt jako pracownik?

Pytania "na korytarzu"

Czy można zatrudnić siebie w swojej spółce i jako jej pracownik wziąć kredyt?

Po pierwsze czy można siebie zatrudnić we własnej spółce? Oczywiście że tak! Możemy pracować dla własnej spółki i zarabiać jako pracownik.

Ważne tylko, że jeżeli jesteśmy w zarządzie spółki, to nie możemy w imieniu spółki podpisać ze sobą umowy. Zatem jeśli chcemy siebie zatrudnić i jesteśmy w zarządzie naszej spółki – powinniśmy powołać pełnomocnika, który podpisze z nami umowę, na podstawie której spółka nas zatrudni.

Druga kwestia to podstawa zatrudnienia. Najpewniejsza dla banków jest umowa o pracę – wtedy najłatwiej dostaniemy kredyt. Na podstawie umowy o pracę banki uznają naszą zdolność kredytową już po 3 miesiącach pracy. Z drugiej strony w naszej spółce to my decydujemy, za ile będziemy pracować. Warto pamiętać o kosztach umowy o pracę, ponieważ mogą być one wysokie – będziemy musieli zapłacić od niej podatki i składki ZUS.

Reasumując – można siebie zatrudnić we własnej spółce –  jeżeli jesteśmy w zarządzie, to trzeba powołać do tego pełnomocnika. Jak już siebie zatrudnimy, to możemy sobie wystawić zaświadczenie o pracy i zarobkach oraz na podstawie takiego zaświadczenia starać się o kredyt. Warto pamiętać, by nie podpisywać takich oświadczeń samemu – banki podejrzliwie na to patrzą.

Zatem skoro koszt pracownika jest tak duży to nie lepiej by było wziąć po prostu kredyt na firmę?

Właściwie tak – najprościej byłoby wziąć kredyt na spółkę. Tylko że banki uważają kredytowanie firm za bardzo ryzykowne (a tym bardziej kredytowanie spółek) i niechętnie dają im kredyty, w szczególności w pierwszych latach działalności.

Jeśli mówimy o Sp. z o. o., to najczęściej nie można otrzymać kredytu przez pierwsze 2 lata działalności, a jeśli już się dostanie – to i tak za poręczeniem właściciela. W przypadku działalności gospodarczej uzyskać kredyt jest odrobinę łatwiej, ponieważ w działalności gospodarczej właściciel odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem. Dodatkowo warto pamiętać, że często firma będzie miała mniejszą zdolność kredytową niż pracownik z umową o pracę na czas nieokreślony.

Czyli lepiej siebie zatrudnić?

Jeśli chcemy uzyskać kredyt to może być to wartościowe:
– zatrudnienie siebie na czas nieokreślony
– przepracowanie 3-ch albo 6-ciu miesięcy, w zależności od tego, za jaki okres bank potrzebuje zaświadczenia (tu warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego)
– wydanie sobie zaświadczenia i wystąpienie w oparciu o te zaświadczenie o kredyt
– następnie lepiej siebie zwolnić, żeby dalej nie ponosić tych kosztów umowy o pracę.

Ale kredyt dalej można spłacać?

Kredyt dalej normalnie spłacasz, nie musisz być zatrudniony. Zazwyczaj bank zawiera w umowie kredytowej, że jeżeli zmieni się Twoja sytuacja finansowa, to może natychmiast wymagać spłacenia całego kredytu. Ale w praktyce jeżeli stracisz pracę, ale jesteś przedsiębiorcą i dalej będziesz spłacać kredyt, to bank nie powinien robić żadnych problemów.