Jeśli zastanawiasz się nad tym czy praca na stojąco jest dla Ciebie, poniżej znajdziesz małe podsumowanie, które być może pozwoli Ci wyrobić sobie zdanie. Być może myślisz nad zakupem takiego „specjalnego” biurka, lub nawet już je posiadasz. Ale jak na razie odczuwasz jedynie ból nóg, zamiast większej kreatywności i energii! W obu przypadkach na pewno zastanawiasz się czy praca na stojąco naprawdę działa. A może praca na stojąco to po prostu kolejna moda napędzana przez ludzi chcących zwiększać swoje osiągi?
MiŚ myślał nad tym tematem i postanowił raz na zawsze rozwiązać ten dylemat, robiąc przegląd dostępnych badań i opinii samych użytkowników. Oto co ustalił:
Od kilku lat popularność pracy na stojąco lub na bieżni stale wzrasta. Oba rozwiązania mają za zadanie skrócenie pracy w pozycji siedzącej i minimalizację negatywnego wpływu długotrwałego siedzenia na zdrowie. Zwolennicy pracy na stojąco wśród zalet wymieniają zwiększoną produktywność, wyższy poziom energii, mniejsze bóle pleców.
Praca na stojąco a badania
W artykułach badających stojący tryb pracy i jego wpływ na zdrowie, można przeczytać o potencjalnie korzystnych wynikach stania i używania bieżni. Według opinii badaczy bieżnie doprowadziły do największej poprawy wyników fizjologicznych, w tym ustabilizowania glikemii po posiłkowej, cholesterolu, a także obniżeniu masy ciała. Korzystanie ze stojącego biurka było korzystne fizjologicznie. Obie metody wykazały mieszane wyniki w zakresie poprawy samopoczucia psychicznego, przy niewielkim wpływie na wydajność pracy.
Przed dokonaniem zmiany ważne jest również zrozumienie ryzyka. Najprawdopodobniej będziesz miał długi okres na dostosowanie się zanim praca na stojąco sprawi, że będziesz czuć się normalnie i wygodnie, a ryzyko bycia na nogach przez osiem lub więcej godzin dziennie wiąże się z pewnym ryzykiem.
Co ciekawe w innym badaniu, w którym umożliwiono pracownikom swobodny wybór, pomiędzy pracą siedzącą a stojącą, nie odnotowano w wyraźnej preferencji w kierunku pracy stojącej. Badacze mierzyli również wydajność, czy jak to nazwano intensywność pracy i tu również nie oznaczono wyraźnych różnic. Szukajmy więc dalej.
Ostatnie badanie dotyczyło wpływu pozycji na wydatkowanie kaloryczne u 20 ochotników (10 mężczyzn i 10 kobiet) w trakcie 45 minut rozwiązywania zadań matematycznych w pozycji stojącej lub siedzącej. Wyniki jednoznacznie pokazały, że praca na stojąco pozwala na spalenie wyraźnie więcej kalorii w porównaniu do pozycji siedzącej. Możemy jednoznacznie uznać to za plus, zważywszy na powszechny problem otyłości u znacznej populacji ludzkości w dzisiejszych czasach.
Praca na stojąco a na siedząco – podsumowanie
Wciąż brakuje szerszych badań dotyczących omawianego tematu. Po przeanalizowaniu garstki, którą udało się znaleźć, MiŚowi nie może jednoznacznie utwierdzić Cię w tym, że praca na stojąco jest lepsza dla naszego zdrowia. Może gdyby ugryźć temat z drugiej strony i sprawdzić wpływ siedzącego trybu pracy na zdrowie, wtedy bilans korzyści prawdopodobnie przesunąłby się jednak na rzecz stania.
Praca na stojąco i siedząco – jakie zdanie mają użytkownicy?
Zazwyczaj użytkownikom nie przeszkadza brak twardych dowodów na wpływ stania na ich stanu zdrowia. Wystarczy im, że czują wzrost energii po zmianie pozycji pracy. We wspomnianych artykułach, możemy przeczytać, że badacze odnotowali poprawę samopoczucia psychicznego w trakcie pracy na stojąco. To może tłumaczyć wzrost kreatywności, poczucie energii i poprawę ogólnego samopoczucia użytkowników.
Istotnym problemem zgłaszanym u prowadzących siedzący tryb życia są bóle pleców. Wśród zwolenników pracy na stojąco, jedną z zalet wymienianych jako pierwsza, jest zmniejszenie bólu pleców. Nie można jednak nie wspomnieć, że dość często Ci sami propagatorzy zgłaszają bóle kolan i stóp. Jedną z metod radzenia sobie z tym problemem są specjalne zaprojektowane maty antyzmęczeniowe do pracy na stojąco, które mają zwiększać miękkość i sprężystość podłoża. Nieocenione są również wygodne buty, które pomagają rozkładać kumulujące się w stopach napięcia. Dobrze sprawdza się obuwie sportowe, tylko może nie koniecznie dobrze pasuje do garnituru czy garsonki. Na szczęście w większości biur powszechnie rezygnuje się z oficjalnego stroju, pozwalając pracownikom na bardziej wygodne stroje, co sprawia, że ewentualna praca na stojąco jest łatwiejsza.