Pytanie o wspólników biznesowych najczęściej się pojawia przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Przy działalności gospodarczej rzadziej nam to przechodzi przez myśl. Według mnie w obydwu przypadkach warto zastanowić się nad wspólnikiem i/lub otoczeniem wspierającym nas w naszymi biznesie.
Partner biznesowy definicja – kim właściwie jest wspólnik?
W kontekście biznesowym partner biznesowy jest osobą lub organizacją, z którą firma nawiązuje strategiczne relacje w celu wspólnego prowadzenia działalności lub realizacji konkretnego projektu. Wspólnik w biznesie, powinien cechować się zaangażowaniem, umiejętnością współpracy oraz posiadaniem komplementarnych umiejętności, które mogą przyczynić się do wzrostu i rozwoju przedsiębiorstwa. Wspólnicy mogą dzielić zarówno zyski, jak i ryzyko związane z działalnością, a ich relacje często oparte są na zaufaniu, klarownych zasadach współpracy oraz wspólnych celach biznesowych. Ale zastanówmy się – po co w zasadzie taki wspólnik przydaje się w kontekście prowadzenia biznesu?
Po co Ci wspólnik do biznesu?
Nawet najlepszy pomysł z idealną realizacją ma raz na jakiś czas dołek… ten dołek może być:
- finansowy, – brakuje kasy na dalszy rozwój, albo nawet na zapłatę obecnych faktur.
- emocjonalny, – masz dość zachrzaniania po 14 godzin na dobę i zastanawiasz się po co to wszystko?
- moralny, – nie jesteś pewien, czy Twój biznes wart prowadzenia, a może po prostu walnąć to wszystko i pójść na etat? Może tam dasz większą wartość światu?
- wizjonerski, – nie wiesz czy i jak rozwijać się dalej, a obecny stan firmy nie jest Twoim wymarzonym docelowym stanem.
W takich właśnie dołkach przydałby się ktoś, kto zna od podszewki Twój biznes. Kto zna wszystkie jego najciemniejsze i błyszczące strony. Ktoś, komu zależy na tym biznesie tak samo jak Tobie. Z tym kimś możesz przegadać swoje rozterki i ten ktoś pomoże Ci z nich wyjść… albo… albo razem zdecydujecie, że wypisujecie się z tego interesu.
To samo możesz robić dla swojego wspólnika i jestem pewien, że wspólnik będzie Ci baaaardzo wdzięczny.
Ale czy wspólnik naprawdę jest potrzebny zawsze?
Biznesy, które nie potrzebują wspólnika
„Jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz dojść daleko, idźcie razem.” – przysłowie afrykańskie, które idealnie pasuje do rozważań na temat ewentualnego wspólnika.
Drobne biznesy, albo start czegoś większego można uruchomić samodzielnie. Wtedy, gdy potrzebne jest podążanie za naszą intuicją i po prostu szybkie wykonywanie drobnych czynności. W takich przypadkach najczęściej nie mamy rozterek z poprzedniego akapitu i lecimy jak burza, albo podróżujemy po prostu idealnym dla nas tempem ciesząc się każdą chwilą podróży. W takim przypadku jesteśmy w stanie większość przeszkód przeskoczyć.
Jeśli biznes ten rozwinie się i urośnie, – nasza percepcja przestanie wystarczać do ogarnięcia całości. Do tego momentu możemy śmiało działać samodzielnie.
Jak zauważymy, że zaczynają się pojawiać rozterki z pierwszego akapitu – warto rozejrzeć się za idealnym wspólnikiem.
Jakie cechy ma idealny partner biznesowy?
Osoba ta powinna być wartościowa w Twoich oczach. Bez wzajemnego szacunku ciężko będzie budować coś razem i słuchać siebie nawzajem, gdy się nie zgadzamy. Dlaczego niby mielibyśmy się nie zgadzać? Ponieważ powinniśmy mieć zupełnie różne osobowości.
Osobowość wspólnika do biznesu
Bardzo dużą pokusą (i pułapką) jest dobranie sobie wspólnika, z którym idealnie się rozumiemy. Lubimy spędzać czas razem i myślimy tak samo. To ostatnie oznacza, że ta osoba będzie miała dołek dokładnie w tym momencie, kiedy Ty – wtedy razem będziecie potrzebowali pomocy. Najlepiej znaleźć kogoś z zupełnie innej bajki. Jeśli Ty idziesz powoli – poszukaj sobie kogoś, kto potrzebuje pędzić… osoba ta będzie Cię napędzała i wyciągała z zastojów, Ty z kolei uchronisz wspólnika przed zbyt szybkim skokiem w niebezpieczne obszary. Jeśli kierujesz się logiką – poszukaj emocjonalnej osoby. Jeśli jesteś “wizjonerem-lekkoduchem”, zastanów się, kto w Twoim otoczeniu jest “skrupulatnym wykonawcą”.
Najlepiej będą działały najbardziej różne osobowości. Powstaje pytanie wtedy: “To jak my się dogadamy, jeśli jesteśmy tacy różni?” Pomogą w tym Wasze wartości.
Wspólna droga partnerów w biznesie – wartości mają być wspólne
Żeby na każdej płaszczyźnie umieć się porozumieć – powinniście mieć zestaw wspólnych wartości. Wartości to są kierunkowskazy w działaniu, one pozwalają określić Wam co jest dobre, a co złe. Pozwalają ustalić nieprzekraczalne granice w Waszych działaniach oraz kierunki rozwoju. Różnice w cechach osobowości pomogą Wam poszukiwać różnych rozwiązań bieżących problemów. Wspólne wartości nadadzą rozwiązaniom wspólny kierunek. A ten właśnie wspólny kierunek pozwoli Wam przeć do przodu nie zważając na trudności i utrzymać precyzję wyborów kiedy jest z górki i pędzicie jak szaleni.
Czy można uznać, że taka firma jest “małżeństwem”? Nie do końca zgadzam się z tą tezą, – według mnie firma jest “dzieckiem”, które rośnie pod opieką wspólników. W pewnym momencie firma może stać się samodzielną i będzie żyła swoim trybem. Wspólnicy zatem są “małżeństwem”, które wychowuje firmę, często tworząc dom wielopokoleniowy.
Firma rodzinna – wspólnicy na całe życie
Takie podejście do biznesu wprowadza dużą stabilność. Buduje się biznes na lata i chętnie się inwestuje w solidne narzędzia, które będą służyć latami. Często taki biznes na początku wygląda mniej sexy, ponieważ nie ma tam niczego na pokaz. Wszystko jak w dobrej rodzinie idzie zgodnie z planem i służy większemu celowi. Dla mnie przykładem doskonałych wspólników biznesowych jest Państwo Piesto, – para która wychowuje kolejne swoje biznesy w ścisłej współpracy ze sobą. Daniel łączy w sobie kreatywność i lekkość w relacjach, Agnieszka potrafi odłożyć emocje na bok i mieć w pełni krytyczne spojrzenie na sytuację.
Udało mi się poznać kilka ich “biznesowych dzieci”:
- flipy na nieruchomościach
- podnajem lub wynajem własnych nieruchomości
- obrót gruntami
- szkolenia z ich dziecin specjalizacji
- gildia inwestorów
i każde jest piękne i niczego mu nie brakuje. To jest przykład zrównoważonego rozwoju. Nie ma tam szpanu ani pustych obietnic. Wszystko jest budowane na ugruntowanych wartościach i podparte mocnymi markami osobistymi Agnieszki i Daniela.
Gdzie szukać wspólnika biznesowego?
Warto podchodzić do szukania partnera biznesowego podobnie do partnera życiowego. Warto mieć otwarte oczy na:
- konferencje
- spotkania networkingowe
- studia na uczelni biznesowej (i nie tylko)
- swoich klientów i dostawców
Jeśli zauważysz kogoś, kto może być ciekawą osobowością, żyjącą według podobnych do Ciebie wartościach – warto głębiej zbadać sprawę. Jeśli zauważysz jednak, że wasze wartości są różne, albo charaktery są zbyt podobnie – sugeruję szukać dalej.
Powodzenia!
Biuro wirtualne w Warszawie
Prowadzisz firmę lub przymierzasz się do jej założenia? Twoja działalność nie wymaga prowadzenia stacjonarnego biura, a Ty chcesz zaoszczędzić budżet na rozwój działalności? Sprawdź naszą ofertę wirtualnego biura w Warszawie. Odkryj szereg korzyści, które przemawiają za wyborem wirtualnego adresu firmy i wybierz dogodny pakiet, dostosowany do Twoich potrzeb.