Czy praca z domu jest dla Ciebie?

home office

Pomysł pracy z domowego biura brzmi bardzo atrakcyjnie dla wielu osób. Wizja pozostawania w piżamie i przeprowadzanie ważnych transakcji leżąc w łóżku, jest kuszące. Możesz gotować i sprzątać na zmianę z pracą. Sekretem pracy w domu jest znajomość Twojej najlepszej pory dnia do pracy. Gwarantuje to, że będziesz nie tylko produktywny, ale będziesz mógł wykonać więcej pracy wysokiej jakości. Istnieją dowody na to, że wczesne wstawanie zwiększa szansę na odniesienie sukcesu. Prawdą jest jednak to, że ​​nie wszyscy są stworzeni do zrywania się z łóżka o świcie i pracy zaraz po przebudzeniu. Sprawdź kiedy jesteś najbardziej aktywny.

Właściciele firm są obecnie znacznie bardziej otwarci na pracę z domu, o ile praca jest wykonywana na czas – częściowo dzięki technologii, która umożliwiła komunikację i współpracę z każdym na całym świecie. Również z badań przeprowadzonych przez Forbsa wynika, że większość pracowników  uważa, że ​​praca z domu przynosi lepsze wyniki, niż praca w biurze. Aż 90% pracowników wolałoby pracować zdalnie z domu lub innego miejsca oferującego stały dostęp do internetu. Tylko 10% zapytanych pracowników wybrało codzienną pracę z biura.

Wyzwania, przed którymi stoją pracownicy zdalni, różnią się w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i ilości czasu spędzanego poza biurem.
Praca w domu nie jest jednak pozbawiona ryzyka. Badania Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP),wykazał, że praca zdalna może prowadzić do bezsenności i podwyższonego poziomu stresu. Wykonując prace w domu warto więc abyś zadbał o kilka istotnych elementów:

  1. 1. Dostosuj swoje domowe biuro

    Jeśli pracujesz nieprzerwanie przez długie godziny, musisz stworzyć inspirujące środowisko pracy ze starannie dobraną ergonomią. Nie myśl, że możesz rozpocząć pracę po prostu siedząc gdziekolwiek w domu. Miejsce pracy powinno być wolne od bałaganu i wygodne. Wyznacz w swoim domu przestrzeń, dedykowaną jedynie do pracy i stwórz w niej dogodne środowisko biurowe. To czas aby ustalić jakich mebli będziesz używać oraz jaki sprzęt jest niezbędny do pełnienia Twoich obowiązków z domu. A także na kim leży obowiązek zakupu i serwisu niezbędnych elementów.

  • 2. Użyj narzędzi, które poprawią Twoją efektywność

    Obecnie dostępnych jest wiele narzędzi, które pomogą Ci zarządzać Twoim czasem i planować dzień. Aplikacje i programy są pomocne w realizowaniu listy zadań, komunikowaniu się z zespołem i klientami, a nawet  mogą blokować czynniki rozpraszające Twoją uwagę w trakcie  pracy. Poszukaj i zastosuj kombinacje narzędzi, które najlepiej sprawdzą się w Twojej sytuacji. Bez względu na to, czy jesteś w biurze, czy pracujesz zdalnie z domu, pod koniec dnia liczy się efekt Twojej pracy. W związku z tym zaplanuj i uszereguj pod względem ważności harmonogramy pracy, aby dotrzymywać terminów realizacji zadań. Zanotuj swoje wymagania na kartce papieru lub w ulubionym narzędziu. Dziel projekty na mniejsze zadania. Ustaw przypomnienie dla każdego zadania, aby żadnego nie przegapić. Po wykonaniu etapu, odznacz go na liście. Poczujesz się bardziej zrelaksowanym i z satysfakcją przejdziesz do następnego zadania. Pamiętaj o tym aby stale synchronizować całą swoja pracę w chmurze. Nie ma nic bardziej frustrującego, niż strata całodniowego efektu Twojego wysiłku w nieprzewidzianych okolicznościach.

    • 3. Uwzględnij przerwy we właściwym czasie.

    • Priorytetyzuj swoje zadania. Wykonuj najważniejsze i wymagające zadania w pierwszej kolejności, gdy masz najwięcej energii. Bądź kreatywny tworząc swój harmonogram. Jeśli chcesz spać do 10:00  i pracować od południa do 20:00, zrób to. Pracuj, kiedy jesteś najlepszy i nie zapominaj o regularnych przerwach. Twój mózg potrzebuje krótkich okresów odpoczynku, aby odzyskać skupienie i energię. Badania przeprowadzone przez Hankamer School of Business w Baylor University wykazały, że najlepiej zregenerują te czynności, które lubimy. Upewnij się, że  dbasz o swoje zdrowie. Postaw sobie wyraźną granice między czasem pracy, a czasem na odpoczynek.
  • 4. Zaplanuj struktury techniczne

  • Decydując się na pracę z domu, weź pod uwagę problem bezpieczeństwa informacji danych firmowych. Badania prowadzone przez Helpnetsecurity wykazały, że ​​bezpieczeństwo jest problemem dla małych firm, oferujących elastyczne rozwiązania pracy zdalnej dla swoich pracowników. Aż 38% badanych jednostek nie posiadało wiedzy i możliwości świadczenia należytego wsparcia technicznego, przez co ich pracownicy byli bardziej narażeni na ataki cybernetyczne. Krótko mówiąc, w firmach często brak jest jednolitych zasad bezpieczeństwa, chroniących przed utratą danych. Jedną z kwestii, którą trzeba zaplanować, to sposób w jaki będą wysyłane do Ciebie dokumenty i pliki.
  • 5. Ustal zakres Twoich wydatków

    Wykorzystując swój dom jako biuro, miej na uwadze kwestie finansowe. W niektórych przypadkach możesz ubiegać się o zwrot kosztów np. za ogrzewanie domu, oświetlenie i internet. Ustal czy w związku z pracą domową obowiązują Cię jakieś przepisy podatkowe, tak aby spać spokojnie i w przypadku kontroli podatkowej nie martwić się o konsekwencje.

6. Relacje i przepływ informacji

  • Po mimo pracy zdalnej, nadal powinieneś czuć się częścią zespołu. Nie izoluj się, zadbaj o  wysoki poziom osobistego wsparcia dla siebie i niezmienny dostęp do rekrutacji, szkoleń i możliwości rozwoju kariery. To ważne, abyś utrzymywał kontakt z innymi pracownikami, nawet jeśli nie widujesz ich codziennie. Upewnij się, że posiadasz sposoby na skuteczny przepływ informacji podczas realizowanie projektów. Pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i opóźnień. Ważne także abyś miał jasno ustalone kiedy i w jaki sposób współpracownicy mogą się z Tobą kontaktować. Dla przykładu w MiŚu preferujemy komunikację asynchroniczną, która daje każdemu z nas możliwość reagowania w dogodnym dla siebie czasie. Po wielu testach, wybraliśmy dla siebie dwa podstawowe narzędzia. Basecamp do obsługi projektów długoterminowych oraz WhatsApp do szybkiego kontaktu.

Powody do pracy w domu

Jeśli chcesz pracować z domu, bo masz taką możliwość, możesz uważać siebie za szczęściarza. Jeśli zastanawiasz się, czy biuro domowe jest dla Ciebie odpowiednie, rozważ wszystkie zalety i wady. Ostatecznie powinieneś podjąć decyzję w oparciu o swoją osobowość, etykę pracy i to, jak się czujesz, będąc we własnym domu przez tak wiele godzin każdego dnia. Praca w domu może być świetnym rozwiązaniem lub zabójczą pułapką – wszystko zależy od Ciebie.

Plusy:
– Roboczy strój nie jest wymagany
– Nie tracisz czasu na dojazdy do biura
– Liczy się efekt, a nie sposób wykonania
– Pracujesz i odpoczywasz według własnego harmonogramu
– Masz potencjalnie więcej czasu dla siebie i rodziny
– Twoje biuro wygląda dokładnie tak jak chcesz

żeby nie było tak różowo

Minusy:
– Samodyscyplina nie jest dla wszystkich
– Masz ograniczony dostęp do kontaktów i interakcji z innymi ludźmi
– Rodzina i znajomi mogą rozpraszać Cię w trakcie pracy w domu
– Złe zarządzanie czasem powoduje opóźnienia w realizowaniu zadań
– Twój dom może być przepełniony papierami i dokumentacją roboczą
– Dostosowanie przestrzeni do pracy i bezpieczeństwo jest na Twojej głowie