12 inspirujących książek, które warto przeczytać

Sprawdź naszą listę 12 inspirujących książek

Jeśli lubisz niebanalną literaturę, która rodzi w Tobie głęboką zadumę, to te pozycje powinny Ci się spodobać:

1. George Orwell „1984”
Niepokojąca, futurystyczna czarna wizja przyszłości. Absolutny kanon! Genialna powieść, pełna błyskotliwych przemyśleń autora, czarnego humoru i zaskakujące zwrotów akcji. Świat, w którym ludzie czują się bezradni i samotni, miłość uchodzi za zbrodnię, a takie pojęcie jak „wolność” i „sprawiedliwość” nie istnieją. W dobie rozwoju technologi i sytuacji geopolitycznej wydaje się być doskonałą przestrogą.

2. John Steinbeck „Grona gniewu”
Poruszająca powieść,oparta na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada o amerykańskich imigrantach zarobkowych, z czasów wielkiego kryzysu. Wciągająca opowieść o społecznych pułapkach nadmiernej wiary w niczym nieskrępowany wolny rynek.

3. Gabriel Garcíia Márquez „Miłość w czasach zarazy”
Miłość choć jest zjawiskiem pięknym, lecz bardzo absurdalnym. Opowieść bardzo optymistyczna i krzepiąca jednocześnie pełna ironii, tragikomizmu i czarnego humoru.

4. Joseph Hellera „Paragraf 22”
Niepokojąca, jednocześnie śmieszna opowieść o szalonym świecie z II wojną w tle. Paragraf 22 to potoczne określenie sytuacji bez wyjścia, w której warunki jakie trzeba spełnić, wzajemnie się wykluczają. Opowieść pełna wariatów i kuriozalnych sytuacji, w których trzeźwo myślący człowiek ma problem żeby się odnaleźć, potykając się o absurdy.

5. Vladimir Nabokov „Zaproszenie na egzekucję”
Genialna książka, w której autor psychicznie męczy swojego bohatera, skazanego na śmierć, Cyncynata C. Dostarcza prawdziwie estetycznych doznań podaje ciekawe teorie do przemyślenia.

6. Fiodor Dostojewski „Bracia Karamazow”
Wybitna historia skomplikowanych relacji rodzinnych z bogatymi i głębokimi psychologicznie postaciami. Porusza temat mitologiczny konflikt z ojcem oraz bunt przeciwko Bogu.

7. Milan Kundera „Śmieszne miłości”
Lekkim językiem autor opisuje celnie i w sposób poruszający głęboko skrywane uczucia. Zbiór siedmiu opowiadań, które zawierają w sobie wszystkie walory pisarskie autora. Spojrzenie na sens życia, miłość, seks i śmierć.

8. Ayn Rynd „Atlas zbuntowany”
W dużym stopniu książka wykłada filozofię obiektywizmu autorki, prawdziwa biblia indywidualistów. Powieść gloryfikująca przedsiębiorców, ukazuje wartościowy obraz biznesmenów jako pracowitych i zaangażowanych. Książka miała ogromny wpływ na libertarian i konserwatystów w Stanach Zjednoczonych, cieszyła się ogromną popularnością.

9. Kurt Vonnegut „Syreny z Tytana”
Fantastyczne i fatalistyczne wizje ukazane w niecodziennej powieści. Dwa wątki, w trakcie których autor zastanawia się, do jakiego stopnia człowiek jest panem własnej woli oraz czy dana mu jest możliwość kierowania swoim losem.

10. Frantz Kafka „Proces”
O sposób interpretacji nadal toczą się spory. Postać głównego bohatera jest uniwersalna, uosabia lęki każdego z nas. Niezależnie od tego jak bardzo chcemy uniknąć zła, dotyka ono każdego człowieka. Opowiadanie odnoszą czytelnika do wyższego sensu i ma charakter dydaktyczny.

11. Albert Camus „Obcy”
Niepokojące dzieło literackie, poruszające tematykę buntu wobec absurdalności świata. Przedstawiająca losy człowieka wyobcowanego w świecie zła i hipokryzji. Książka jest esencją ludzkiej samotności. 

12. Aldousa Huxleya „Nowy wspaniały świat”
Przedstawienie przerażającej wizji przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości.